2017-08-21

Gyógyszerkísérlet - Orvosi vészhelyzet

2006. március 13-án, hétfőn nyolc egészséges fiatal férfi vett részt egy TGN1412 néven ismert kísérleti gyógyszer klinikai vizsgálatában. A gyógyszert leukémia kezelésére szánták, és sikeresen tesztelték majmokon, de embereken még soha.

Rutin klinikai vizsgálatnak kellett volna lennie, de hamarosan a brit történelem egyik leghírhedtebb orvosi vészhelyzete lett belőle.

A gyógyszer beadását követő egy órán belül hat önkéntes az életéért harcolt: "Minden egyszerre történt, az emberek hánytak, fájdalmasan sikoltoztak és elájultak."

A férfiak hőmérséklete megugrott, szervezetük felmondta a szolgálatot, és egyesek teste olyan súlyosan felpuffadt, hogy az újságokban világszerte "elefánt emberekként" váltak ismertté.

Most megtudhatjuk, hogy mi történt valójában több, mint egy évtizede a vizsgálat során, a kritikus órák alatt, amikor az orvosi személyzet küzdött a betegek életének megmentéséért és megismerhetjük az utóhatásait, amikor a hatóságok megpróbálták megérteni, hogy mi is történt.

Olyan orvosok vallanak őszintén személyes tapasztalataikról, akik küzdöttek, hogy irányítás alatt tartsák a klinikai katasztrófát: "Ez egy rejtély volt, nem tudtuk előre megmondani, mennyire súlyos lesz. Nem volt szabálykönyv arra, hogyan kell ezt kezelni."

A nyomozókat azzal bízták meg, hogy derítsék ki, miért fordultak rosszra a dolgok: "Úgy kezelték mint egy bűncselekményt. Talán valamit manipuláltak, szabotáltak, megmérgeztek, és ezek az emberek egy rosszindulatú csalás áldozatai lettek."

Maguk a betegek is azt mondták: "Azt hittem, hogy valami jót cselekszem a tudományért, de végül ez volt a legrosszabb dolog, amit valaha is tettem."

Ez a drámai, elgondolkodtató tudományos dokumentumfilm részleteiben tárja fel a történetet.


MEGOSZTÁS